ד"ר משה פלדנקרייז

ממציא שיטת פלדנקרייז,
עבד במחלקת המדידות המנדטורית

תקציר תולדות חייו, לרבות לימודים ועיסוקים; המצאת שיטת פלדנקרייז; הקירבה לבן-גוריון; עובד מחלקת חישובים של מחלקת המדידות המנדטורית בשנות העשרים; דוגמאות מעבודתו.

​​

תמונה 741: ד"ר משה פלדנקרייז

ד"ר משה פלדנקרייז נולד ברוסיה בשנת 1904 ועלה ארצה בגפו בגיל 14. עד גיל 20 עבד כפועל בניין בשעות היום ובערבים השלים לימודים בגימנסיה העברית "הרצליה". הוא עמד בבחינת הבגרות בשנת 1925 ופנה ללמוד מתמטיקה. חמש שנים עבד במחלקת המדידות המנדטורית, חסך כסף לנסיעה לפריס. שם למד וקיבל תואר מהנדס במכניקה ובחשמל, עבר לאוניברסיטת סורבון להכין את עבודת הדוקטורט ועבד עם ז'וליין קירי, חתן פרס נובל בפיזיקה. בתקופה זו פגש את פרופסור קאנו, ממציא הג'ודו, ומשה היה הראשון בצרפת שקיבל חגורה שחורה בג'ודו. משה פלדנקרייז ייסד את מועדון הג'ודו הראשון בצרפת, אשר כיום מונה כמיליון חברים. לאחר פלישת גרמניה הנאצית לצרפת במלחמת העולם השנייה הוא נמלט לאנגליה ועבד בבה עד תום המלחמה כקצין-מדע במכון למלחמה בצוללות של הצוות המדעי והטכני באדמירלות הבריטית. הוא חזר לישראל כדי לשמש כמנהלה הראשון של המחלקה האלקטרונית של בחיל המדע (חמ"ד) של צה"ל.

ד"ר משה פלדנקרייז, שהיה ספורטאי מעולה ושחקן כדורגל, נפצע קשה בברכו במשחק כדורגל. אי ודאות באשר להצלחתו של ניתוח בברך הביא אותו לטפול בעצמו ולהמצאת השיטה שמחנכת באמצעות תנועה. שיטתו מאחדת שתי טכניקות: –טכניקת "מודעות באמצעות תנועה", שמתאימה לעבודה עם קבוצת אנשים בהנחיה מילולית ולעבודה של היחיד עם עצמו; ו"אינטגרציה תיפקודית", המתבצעת באמצעות מגע ידי המורה בתלמיד.

במחצית שנות ה-50 ויתר משה  פלדנקרייז על קריירה בפיזיקה והתמסר לעבודה עם בני אדם. הוא האמין שבאמצעות השיטה שהמציא אפשר להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, את האפשרי לקל ואת הקל לאלגנטי. הוא כתב כמה ספרים בעברית על שיטתו וגם על יוגה, ג'וג'וצו   והגנה עצמית ועל אוטוסוגסטיה.

ד"ר משה פלדנקרייז היה מקורב לדוד בן-גוריון. לבקשת בן-גוריון למיד אותו משה עמידת ראש.לימים נהג בן-גוריון לומר שיותר משפלדנקרייז לימד אותו לעמוד על הראש, הוא לימד אותו לעמוד על הרגליים.

 moshe_pheldenkrais_004 copy        

תמונה 740
בן גוריון בעמידת ראש בחוף ימה של תל-אביב

פלדנקרייז עבד במחלקת החישובים של מחלקת המדידות המנדטורית חמש שנים, בשנים 1930-1925. מחלקת המדידות שכנה אז בתל-אביב, בפינת הרחובות שלוש ודרך יפו, בבניין ששימש בעבר את הקונסוליה הגרמנית. היום שוכן שם אגף של משרד העבודה והרווחה. מחלקת המדידות המנדטורית עזבה את הבניין בדרך יפו ב‒1 בינואר 1931 ועברה למשכנה העכשווי ברחוב לינקולן 1 בתל-אביב.

בתיקי חישובים מ השנים 1929-1926 שנמצאים במחלקת חישובים (כיום תחום חישובים) איתרתי מסמכים רבים חתומים בידי משה פלדנקרייז הצעיר. החישובים נועדו לקביעת מיקום גיאוגרפי של נקודות בקרה גיאודטיות, שייצרו קשר בין הרשת שנצפתה וחושבה בידי הצרפתים בסוריה-לבנון ובין הרשת שנצפתה וחושבה בידי הבריטים בארץ-ישראל המנדטורית. תמונה 412 מראה דיאגרמה של הצעת החיבור הגיאודטי בין רשתות הטריאנגולציה בסוריה ובארץ-ישראל.

 

תמונה 412

 

בדיאגרמה החיבור הגיאודטי המוצע מופיע בקו ירוק מלא. הטריאנגולציה הסורית הקיימת מסומנת בקו כחול מלא. הצעה לטריאנגולציה סורית חדשה במקומות שחסרה בהם טריאנגולציה מופיעה בקו כחול קטוע. טריאנגולציה אנגלית מסומנת בקו אדום מלא.

הדיאגרמה נלקחה מתיק Syria Triangulation. Junction of Syrian and Palestine Triangulations

התיק נמצא בתחום חישובים במפ"י.

בין המסמכים מצאתי חישובים של קואורדינטות גיאוגרפיות, של נקודות בקרה ושל פיתרון משולשים גיאודטיים, מזוויות מתואמות, באזור שבין סוריה-לבנון לארץ-ישראל המנדטורית. תמונה 413 מדגימה חישובים אלה.

 

תמונה 413

חישובים של צלעות משולשים גיאודטיים מהזוויות המתואמות. בפינה הימנית התחתונה חתימתו של משה פלדנקרייז.

הדף נלקח מתיק Solution of triangles. Major Triangulation. Northern Block, הנמצא בתחום חישובים במפ"י.

משה פלדנקרייז ביצע חלק מן החישובים וביקר חישובים שנעשו בידי עובדים אחרים ואישר זאת בחתימת ידו.​

סיכמה: בן-דב ישראלה