סיפורה של הדסה גרינבלט

מפגש עם גמלאי מפ"י, בוגרי תקופת המנדט
י"ב אלול תשס"ג, 9 ספטמבר 2003

סיפורה של הדסה גרינבלט (רוחימוביץ'),

עבדה במדור חישובים ובהסדר קרקעות

העבודה במדורי חישובים והסדר קרקעות החל מ- 1934;

חישובי שטחים באמצעות SHISHA SCALE ; הניהול הבריטי

מקפריסין  לאחר סיום המנדט; על אריה צבי גרינבלט.​​


הדסה גרינבלט, ספטמבר 2003

הגעתי למחלקת המדידות בשנת 1934. הייתה לי תעודת מהנדס חשlogo_reka5מל מגרנובל, צרפת. פה היה קשה מאוד לנשים למצוא עבודה. בסוף הגעתי למחלקת המדידות, ולמרות תעודת המהנדס שהייתה לי, נדרשתי להיבחן במתמטיקה ובשרטוט. התקבלתי, אך השכר שהציעו לי היה ארבע לירות. חשבתי שזה מעט ואמרתי: "בחמש לירות הייתי מקבלת את התפקיד". אז לא קיבלו אותי. לא מצאתי עבודה אחרת, וחזרתי לגוסינסקי במחלקת חישובים. הוא אמר לי: "לפני שאומרים לא, צריך לחשוב". לקח את המכתב שכתבתי, שאני לא מוכנה לעבוד בסכום הזה, קרע אותו, זרק לפח ואמר: "נשאר רק המכתב שהתקבלת. את יכולה לבוא לעבוד". גוסינסקי היה מנהל מחלקת חישובים. העוזר שלו היה אז ליברכט [ציון שתרוג מוסיף: ליברכט איבד את ידו ב"הגנה", כשזרק רימון בפתח תקוה].

אחר-כך, ב-1936, רציתי לנסוע לחוץ לארץ, אבל לא נתנו לי חופש. כדי לנסוע הייתי צריכה להתפטר. הכניסו מישהי במקומי ואמרו: "כשאת תבואי והיא תתפטר, נקבל אותך בחזרה". כך עשיתי, אבל בחרתי מישהי בהיריון, שלא תוכל להישאר כשאחזור.

מרים רוסטובסקי הייתה אצלכם במחלקה?
היא הייתה במחלקת חישובים. הייתה לפניי.

כמה אנשים היו במחלקה שלך כשהגעת?
כ-15 איש.

באילו מכשירים עבדתם?
הייתה מכונת חישוב ידנית [ציון שתרוג מעיר: הייתה מכונת חישוב חשמלית אחת. נחמה בן-דוד מתקנת שהייתה רק ידנית, ושלפני המכונה הידנית הזו היו מכונות חישוב בצורת צינור, שאת המספרים היו צריכים להרים עם הידית ואחר כך היו מסדרים את זה ... הדסה מעידה שבמכונה הזו לא עבדה].

כשחזרתי, כבר לא חזרתי למחלקת חישובים. עברתי להסדר קרקעות.

מי היה המנהל ב-1936?
ארנשטיין עוד לא היה המנהל. המנהל היה ערבי.

עזר?
היה אחר (לא זוכרת מי).
[ציון שתרוג: עוד בזמן הבריטים היה גוסינסקי מנהל החישובים. הסגן שלו היה ליברכט. והייתה גברת מרים רוסטובסקי. הדסה מציינת שפוטוריאן היה בשדה, נחמה בן-דוד מציינת שגם פדבה היה בשדה.]

עבדת כל הזמן בהסדר קרקעות?
עסקתי בחישוב שטחים. אחר כך הוצאתי אינפורמציה טכנית למודדים פרטיים, למודדים שהיו באים לקבל אינפורמציה טכנית. הייתי מוציאה להם את הנתונים מפנקסי שדה ומגיליונות שדה ונותנת אותם להם בצורה מסודרת. 

ראו תמונה 36

איך חישבו שטחים? logo_reka5
מה שאפשר לחשב במשולש היה פשוט. לשאר הדברים היה סרגל מיוחד [ציון שתרוג: קראו לוShisha Scale . שישא הכין scale שעובד לפי דיפרנציאלים, שדרכו חישבו שטחים. היות שהיה עובד מדינה לא נתנו לו להוציא את זה החוצה, וזה נשאר של המדינה. היה סרגל אחד שקראו לו Shisha Scale ואחד ... הסרגל שהיה פה נעלם)].

בימי המנדט היו מגיעים למחלקת המדידות שלושה אוטובוסים שהסיעו פקידים ערביים מיפו. היו אתם גם ארמנים ויווני אחד. היו יותר פקידים ערבים מיהודים. השפה המדוברת הייתה אנגלית. עם הערבים דיברנו אנגלית [נחמה ב-דוד מעירה: אבל הם ידעו עברית]. בינינו דיברנו עברית. היה, למשל, ערבי שמן שעבד אצלנו במסלקה, קרוב לשולחן שלי. הוא גר ברמלה ושאל אותי אם אני רוצה לנסוע אתו לרמלה. ואם לא נעים לי לרמלה, אז אולי לביירות ... נסעתי לביירות, אבל לא אתו (צוחקת).​

מנהלי המחלקות ב-1947 היו ערבים או יהודים? (אריה אבני מוסיף: היו גם ארמנים.) כמה בריטים היו?
הבריטים היו רק מנהלים. לא במחלקות העבודה. שם היו רק יהודים וערבים.

בין המסמכים שהבאת יש מעטפה שנשלחה אליך מלימסול בקפריסין ב-16.2.1949, הנושאת את הכתובת On His Majesty's Service. למה מקפריסין?
זוהי מעטפה רשמית של משרדי הממשלה בשרות הוד מלכותו שנשלחה באמת מקפריסין. עם סיום המנדט הועבר המשרד של ה- Survey Of Palestine לקפריסין. כל העניינים שעוד נותר לטפל בהם,\ נוהלו מהמשרד בקפריסין. [מראה מסמך מטעםPalestine Accounts Clearance Office שנשלח אליה ב-2 דצמבר 1948, המאשר לה מענק מיוחד עקב אי מציאת תעסוקה ברשות שירשה את ממשלת המנדט, המוכיחה על המשך הטיפול בה גם לאחר תום המנדט .]
ראו תמונה 54.

יצאתי לפנסיה בשנת 1976. עד אז עבדתי כל הזמן בהסדר קרקעות.

תוכלי לספר על בעלך, אריה צבי גרינבלט, שעבד גם הוא במחלקת המדידות?
אריה עלה ארצה בשנת 1922 מוורשה, שם סיים ב-1919 את לימודיו במגמה הריאלית של בית-הספר התיכון ע"ש ארגון הסוחרים. הוא התקבל לעבודה  בשנת 1926 ועבד במחלקת פע"מ (פיקוח על מדידות), שבריק היה המנהל שלה.


0072_aאריה צבי גרינבלט

תמונה משנות השלושים

[מראה מכתב ממחלקת המדידות ברמלה, שנשלח באפריל 1948 לאריה גרינבלט במחלקת המדידות בתל-אביב. המכתב עוסק באפשרות לבחור בסוג הפנסיה הרצוי לו, כנראה בשל סיומו המתקרב של המנדט.) ראו תמונה 70.

הכרנו בעבודה והתחתנו בשנת 1952. אריה עבד במחלקת המדידות עד פטירתו בסוף שנת 1966. הוא עבד כל הזמן במחלקת פע"מ. 
ראו תמ​ונה 13