מרטין צווילינג – מנהל מרחב תל-אביב והמרכז

23.1.2007-21.10.1945

מדברי מנהלי מפ"י ועובדיו, וחבריו המודדים, נלקחו מחוברת שיצאה לאור לזכרו.

.

מנכ"ל מפ"י, ד"ר חיים סרברו

מרטין, חברנו, שירת במרכז למיפוי ישראל מאז 1988, ומאז 1993 שימש כמנהל מרחב תל-אביב והמרכז. מרטין, במרץ האופייני לו, העמיד את המרחב על רגליים יציבות, והביא אותו להישגים מרשימים ומובילים במפ"י. הוא הפגין כושר ביצוע בולט, יעילות וסדר, מתוך גילוי אחריות, יחס ומסירות יוצאים מהכלל לעבודה ולאנשי מרחב ת"א. בד בבד עם כך הפגין שירות מקצועי ויחס ראוי לציון לקהל, שהם כל כך חשובים לגוף כמו המרכז למיפוי ישראל הנותן שירות לציבור. לא בכדי התקבלו במרכז למיפוי מכתבי תודה והוקרה רבים מהציבור, ובכלל זה מציבור המודדים, המשבחים את מרטין ואת השירות המקצועי והיחס של מרחב תל-אביב אותו ניהל.

יוסף פוראי, סמנכ"ל לקדסטר

בתודעה ה"ציבורית" של חבריך לעבודה ולמקצוע תישמר הדמות של אדם מלא מרץ, שמחייך כבר משעה 6 בבוקר (עם חיוך שובב למדי), שדואג לעבודה ולפרנסה היום-יומית לאנשיו, ושמחובר למציאות, "שתי רגליים על הקרקע" – בראש וראשונה בשטח! שם תמיד רואים – הסברת – את מה שיש באמת, בלי דיבורים ובלי סיפורים.

אני אישית אזכור אותך כחבר לעבודה שלעיתים גמיש בעניינים אישיים, אך עקשן (אמיתי!) בדרישות המקצועיות שלו ולא זז מעקרונות היסוד – בראש וראשונה בעניין הצורך בביקורות השדה של התוכניות.  אזכור אותך גם עם ספל של בירה ביד, מתבונן ומחייך לקצף, נהנה מטעם המשקה ומטעם החברה הטובה והשיחות הנעימות בהזדמנויות הנדירות של סיור או טיול.

בשיחה האחרונה בינינו ביקשת ממני רק דבר אחד: לשמור על מרחב תל אביב, לדאוג לעבודה ולפרנסה לעובדיו, ולהרים את פעילותו לרמה של השנים הטובות. אעשה את מיטב יכולתי, כדי לא לאכזב אותך.

רחל פיסם, ראש תחום משאבי אנוש

ישנם אנשים שזיכרונם מלווה אותי לאורך כל שנות עבודתי במפ"י - מרטין הוא אחד מן הנכבדים ברשימה. תמיד היה נכון לקריאה. כל פניה נענתה במהירות, גם במישור האישי ובוודאי במישור המקצועי. אין ספק שמרטין היה איש עבודה. הדייקנות, החשיבות שהקנה לה העניקו לו בכבוד את התואר "עובד מדינה". אבל מרטין היה לא פחות מזה גם איש, חבר, בעל משפחה. הגאווה שלו באשתו ובבנותיו הובילו אותנו לשיחות רבות על החשיבות האמיתית בחיים - הבית, המשפחה. תמיד היה עם חיוך. כל שיחה נפתחת ב-"מה שלומך" ומסתיימת ב-"שימרי על עצמך". אתה חסר מרטין, חסר כבר הרבה זמן. חסרים חיוכך, בדיחותך והופעתך הנאה. חסרות לי באופן אישי הבדיחות הקטנות עם ההומור המיוחד שהשאירו תמיד טעם טוב של עוד.

אשר חאיק, ראש תחום הסדר קרקעות לשעבר

הייתי בקשר הדוק עם מרטין שנים רבות, בין לשכתו, לבין מחלקתי, כראש תחום הסדר קרקעות.

החלפנו דעות וליבָּנו בעיות טכניות-קשות. כל יום שעבר וישבתי איתו, הייתי יותר מלא הערכה על טיב הפתרונות וההחלטות שלו. ראיתי שאני פוגש אדם פיקח מעולה ואינטליגנט. היה מופיע  במשרדו יום יום בשעה 6.00 בבוקר ומתרוצץ בין משרדו, למשרד הראשי, במרץ ובשמחה. היה אדם פיקח, צנוע, קשוב, זריז, אנושי, ואהב לעזור. ומעל לכל, היה אדם עם נשמה טובה.

כוכב לוי, עוזר  מדידות ונהג, מחוז תל-אביב והמרכז

את מרטין פגשתי לראשונה לפני 15 שנה ומיד נרקמה מערכת יחסיים מיוחדת בינינו, מערכת של חברות. ראיתי בך חבר קרוב ונהניתי להיות במחיצתך. אני זוכר איך היית מתקשר אלי כל בוקר, כדי לוודא, שאני ער וקם לעבודה. תמיד היית מזכיר לי בסתיו, להוריד את התנורים לחימום, כדי שלבנות בעבודה יהיה חם ונעים. כזה היית, הכול היה חייב להיות בדיוק רב ודואג תמיד לעובדים ולבריאותם. כך רצית, שיהיה גם בעבודת השטח, שניהלנו במחוז. מרטין, תדע שבכל שנות עבודתנו יחד, תמיד הערכתי אותך כאדם ואהבתי אותך כחבר וכמנהל  ואני נורא מתגעגע אליך.

יוסי קראוסקראוס פוטוקאד בע"מ

מרטין חברנו נפרד מאתנו בטרם עת. שימש שנים רבות כמנהל מרחב ת"א והמרכז, אדם  שהמקצוע היה חשוב לו.  במפגשים המקצועיים איתו, עמד על "קוצו של יוד". העבודה הייתה בראש מעייניו  , לא היו כל וויתורים בנושאים המקצועיים . גם בעת מחלתו נפגשנו מספר פעמים, והעבודה

 "זרמה " בדמו. הכיר היטב את שטח אחריותו ובפרויקט האחרון  שמשרדנו היה מעורב בו הציע לי להיפגש עימו על מנת לעדכן אותי בחומר המצוי בידו , היכן ניתן למצוא עדיין נקודות אוטנטיות ואיך להגיע אליהן. מקום עבודתו היה חשוב לו ביותר, התמסר כל כולו לשיפור רמת העבודה. אנו איבדנו חבר למקצוע מאותו דור של "יודעי דבר" , ועזיבתו ללא ספק תחסר לנו.

משה פלוס – הלפרין - פלוס (מדידות ופוטוגרמטריה) 1991 בע"מ

קשה , ביום הזה, שלא לחזור אחורה במנהרת הזמן , לימים ההם בהם הכרנו, בראשית שנות הששים, כשהגעת כעולה חדש לארץ , צעיר, נמרץ, ציוני , והצטרפת אלינו , חבורת ישראלים ותיקים , שזה עתה סיימה את השרות הצבאי , ויחד התחלנו ללמוד מדידות בחולון. תהליך הקליטה שלך היה מהיר , ובתוך מספר חודשים כבר שכחנו שאתה עולה חדש וסיגלת לך התנהגויות צבריות למופת. היחד שלנו מילא את חיינו בתוכן וכלל שעות לימוד רבות, עבודת שדה, פעילות ספורטיבית ובעיקר הביא לחברות אמיצה שהלכה והתגבשה עם השנים.

עם סיום הלימודים , צה"ל קרא לך אל שורותיו , וזכית ליישם את כל מה שלמדת - במרחבי סיני, ברמת -הגולן ובבקעה. הייתה זו התקופה שאחרי מלחמת ששת הימים. מובן, שביצעת כל משימה ברמה הגבוהה ביותר ומתוך מוטיבציה אמיתית, כי כזה היית. את מקצוע המדידה אהבת בכל נימי נפשך, וגם אותנו החברים, אבל האהבה האמיתית שנקרתה בדרכך הייתה בדמותה של טובה, ויחד הקמתם משפחה לתפארת. היית מסור למשפחה, אוהב ודואג , מסור לחברה בה עבדת , לויאלי וגאה , ומסור גם לחברות שנמשכה ברצף לאורך כל השנים .

כל מפגש איתך היה מספק לנו אנרגיות וממלא את המצברים , שכן חוש ההומור שלך לא בגד בך לרגע.  הוא הלך איתך לכל מקום ושימש אותך גם בזמנים קשים. כשזכית לקבל את מנוי מודד המרחב  במחוז תל-אביב , לקחת את התפקיד במלוא האחריות, המופת, והיית אבן שואבת, הכתובת לפניות, מקור מידע והחלפת דעות עם כל הקולגות שפנו אליך לעזרה. חילקת מידיעותיך, השכלתך, חוכמתך וניסיונך העשיר, בנדיבות רבה. כזה היית, חף מכל גינוני גאווה, ומלא וגדוש ביופי פנימי וענווה. על אף ההצלחה המקצועית, תמיד שמרת על ההצלחה בזירה המשפחתית ונתת לה עדיפות כבעלת הערך העליון החשוב ביותר בחייך. היית עזר כנגד ראוי ביותר לטובה, אב נהדר לאורית ודנה וסבא מכור לנכדים, שכל אימת שרק התאפשר היית רץ אליהם, מבקר ומשגיח. כמה גאה היית להציג אותם באירועים . כמה יפה היה לראות את זה .

42 שנים של חברות אמיתית, וגם מקצועית, הן פיסת היסטוריה שתשמר בזיכרון  האישי שלנו ועל לוח ליבנו.

אליאב נצר, משרד דוד קרני

הכרתי את מרטין  צווילינג לפני למעלה מ-40 שנה עוד כשהיה מודד צעיר במשרד לתכנון כבישים של המהנדסים שרגר קרמין, ואני, מודד צעיר במשרד למדידות של דוד קרני ז"ל. במשך כל השנים שמרתי איתו על קשר מקצועי ואישי ושמחתי מאד כשהפך להיות מ"מ מודד מחוז ת"א והמרכז ואחר כך מודד מחוזי במינוי רשמי. העבודה במקביל לו במשרד התכנון ומולו במשרדי המחוז, הייתה עניינית ומקצועית ותמיד מצא פתרונות במישור המקצועי והאישי. תמיד ידענו שלכל בעיה ימצא פתרון בעבודתנו המשותפת ויחד דילגנו על כל המכשולים.

איתן  גלבמןר.ג.מ גיאודזיה והנדסה בע"מ

מרטין ואני הכרנו מאז סיימתי את לימודי התואר השני בטכניון, פיתחתי תוכנה למודדים ושימשתי כיועץ חיצוני למרכז למיפוי ישראל.

מרטין, כמי שהמקצוע היה קרוב לליבו מאז ומעולם, והוא בין האחרונים אשר באמת ובתמים מבינים את מהות המקצוע וחשיבותו, לא היסס והזמין לאנשיו את התוכנות המתקדמות ביותר, דאג כי אנשיו יצאו לקורסים והשתלמויות, ודאג להזמין יועצים חיצוניים לסיוע לעובדיו בביצוע המשימות. בצד הדגש המיוחד שהוא שם על חשיבות החומר ההיסטורי הוא לא וויתר על הקדמה והטכנולוגיה וידע להגדיר את הגבולות בין ישן לחדש בין אותנטי ובין מודרני בהיבט של שיחזור והקמת גבולות ושמירה על זכויות הקניין של בעלי המקרקעין. היה מאוד נעים ונוח לעבוד עם מרטין היטב הוא ידע להקשיב, גם לעמוד על שלו וגם לפתח ולנתח כיוונים חדשים.

כאשר לפני כעשר שנים עשיתי תכנית לצרכי רישום של המטה הארצי של המשטרה ביפו, הוא היה גאה לספר לי כי זה מקום עבודתה של אשתו וראו כי אורו פניו כאשר דיבר עליה. הוא הקרין את אהבתו למשפחה.